Povolanie, to nie je len pozvanie vstúpiť do seminára, ale aj Bohom zverená úloha, ktorá dáva zvláštny charakter životu človeka, ktorý počul Pánovo pozvanie a chce sa čo najlepšie pripraviť na jej dobré plnenie.
III.
Pokušenia kňaza
Je veľkou tragédiou, keď pohľad kňaza na svet je celkom svetský. Do seminára prichádzajú mladí ľudia, ktorí sú v čase príchodu neraz ďaleko od kresťanského ducha. Čas učenia a formácie v seminári predpokladá, že seminaristi sa dajú preniknúť Kristovým duchom a budú pozerať na svet očami viery. Kňaz, ktorý neurobil túto zmenu vnútornej premeny zo svetského na Kristov pohľad a zmýšľanie, nie je schopný zodpovedne odpovedať na svoje povolanie, hľadá svetské hodnoty, ľudskú slávu, výhody, ľahký zárobok a nahromadenie materiálnych dobier.
Je potrebné upriamiť pozornosť na to, že je veľký rozdiel medzi potrebou peňazí, – to má každý človek, neobchádzajúc ani kňazov, zvlášť tých, ktorí majú zodpovednosť za svoju rodinu, – a láskou k peniazom. Medzi pokušenia, ktoré doliehajú na kňaza, je aj pokušenie, ktoré nazývame „srebroljubije“ – láska k peniazom. Je to jedným z hlavných pokušení, lebo na jednej strane ho robí remeselníkom, trhovníkom s duchovnými vecami, a z druhej strany ho zbavuje úcty medzi jemu zverenými ľuďmi. Ide o úctu, ktorá nie je ľudskou slávou, ale o uznanie, že kňaz verí tomu, čo hlása.
Ďalším veľkým pokušením pre kňaza je nedostatočné venovanie pozornosti svojmu duchovnému, intelektuálnemu a kultúrnemu napredovaniu. Všade vidíme, že živé organizmy môžu rásť alebo hynúť. Kňaz, ktorý sa zanedbáva a nedbá o svoj rast, cez hrdosť, lenivosť, duchovnú prázdnotu a iné závislosti, duchovne umiera a stáva sa neschopným odovzdávať iskru života iným. Takýto stav je veľmi dramatický, preto je potrebné všetkých kňazov odporúčať do modlitieb Cirkvi, aby tí, ktorí sú horliví, obstáli a tí, ktorí padli, dokázali vstať.
Kňaz a jeho spoločenstvo
Základnou bunkou Cirkvi ako spoločenstva ľudí je cirkevné spoločenstvo. Takýmto typickým spoločenstvom je farnosť. Je to dobre sformované a organizované spoločenstvo ľudí, ktorí žijú na vyznačenom území. Kňaz je duchovným sprievodcom, učiteľom a pastierom tohto spoločenstva. Vedie svojich farníkov v modlitebnom a liturgickom živote, stará sa o ich duchovné napredovanie cez vysluhovanie sviatostí a iných ich potrieb. Dobrý kňaz sa snaží pozorovať každého člena spoločenstva a pomáhať mu v kresťanskom živote. Má poznať každého chorého, biedneho a pomoc hľadajúceho človeka vo svojom spoločenstve. Nikto by nemal byť vylúčený z jeho láskavej starostlivosti. Ak niekto v spoločenstve sa nezapája zvlášť do modlitebného života, má vyhľadať takého človeka a pozvať ho do spoločenstva. Kňaz je blízky každému človekovi vo svojom spoločenstve, je otvorený k sprevádzaniu zvlášť mladých členov spoločenstva, snaží sa spolu s nimi cez cirkevné spoločenstvá lepšie prežiť ich vek mladosti.
Nie každé kresťanské spoločenstvo je farnosťou. V dnešnej dobe sa stáva, že spoločenstvo je potrebné nanovo založiť, nakoľko tí, ktorí do neho majú patriť, sú rozídení za prácou po veľkom území a nemajú duchovnú starostlivosť. To vyžaduje veľké úsilie, hlbokú vieru, trpezlivosť a hlavne úprimnú modlitbu. Je potrebné byť pripraveným do mnohých nových situácií, nedostatku znalostí, ale aj na neprijatie. Túto prácu môžeme nazvať misijnou, ktorá sa stáva v súčasnosti dôležitým aspektom života Cirkvi. Na takúto službu je potrebné patrične sa pripraviť, môžeme povedať, že vyžaduje zvláštne povolania. Veríme, že Pán Boh dáva svojej Cirkvi potrebných robotníkov. A kto v sebe cíti také volanie, kto chápe aktuálne potreby Cirkvi, nemá od toho utekať, ale s plnou dôverou v Boha prijať túto neľahkú úlohu.
Cirkevné spoločenstvo – to sú ľudia. Mocou sviatostí krstu a miropomazania majú, ako to hovorí Druhý vatikánsky koncil, účasť na prorockej, kňazskej a kráľovskej službe nášho Pána Ježiša Krista. Kňaz vo sviatosti kňazstva dostáva sviatosť apoštolskej služby, čiže zvláštnu účasť v kňazstve Ježiša Krista, ktorej základom je služba učiteľa, kňaza a pastiera. Každý kňaz musí týmto pravdám našej viery dobre rozumieť a vo svojej pastoračnej službe povzbudiť k maximálnemu využitiu laických povolaní v jemu zverenom spoločenstve. Farnosť alebo cirkevné spoločenstvo vo všeobecnosti je veľkým harmonickým dielom, do ktorého sú zapojení všetci členovia, kňaz a laici. Len spoločným úsilím môžeme napredovať v budovaní Nebeského kráľovstva, posväcovať svet a všetko, čo je okolo nás, ako to chce náš Spasiteľ. Medzi kňazmi a im zverenými ľuďmi musí byť vzájomná úcta a úzka spolupráca. To sa ukáže v spoločenstvách zvlášť v kritických chvíľach, keď niekto padol alebo prežíva krízu. V takých chvíľach je kňaz povinný všetkými silami pomôcť človekovi, a keď takým nešťastníkom je sám kňaz, zdravé spoločenstvo ho má podržať. Všetci členovia Cirkvi, sme povinní reagovať a pomáhať mu s láskou všemožným spôsobom, bez hnevu a poníženia, pomáhať tak, ako pomáhajú vo vojne vojaci vojakovi, ktorý nesie zástavu a je ranený, lebo vedia, že vojsko bez zástavy je ľahkou korisťou pre nepriateľa.
Kňaz má mať neustále na pamäti, že on je tiež členom spoločenstva, medzi ktorým žije, – spoločenstva s jeho sociálnymi potrebami. Je povinný byť v úzkom spojení so svojím spoločenstvom, povzbudzovať ich vo všetkých zdravých a pozitívnych iniciatívach, vo výchovnom, kultúrnom, ekonomickom a národnom živote. Takže zároveň má byť obozretným a nezapájať sa do vecí, ktoré by mohli zničiť a skompromitovať jeho duchovnú službu. V našej cirkvi máme mnoho dobrých a príkladných kňazov, vďaka ktorým sa šírila osveta v spoločenstvách, v dedinách a mestách robili osvetu proti alkoholizmu, učili ľudí správne hospodáriť a celé spoločenstvo sa stávalo úspešným. Všetko, o čo sa zaujíma spoločenstvo, nemôže byť cudzím pre dobrého kňaza.
vladyka Ľubomír Huzar
arcibiskup
(voľný preklad: o. Miroslav Dancák)
Pokračovanie: Dôležitá úloha duchovenstva IV.
Predošlé: Dôležitá úloha duchovenstva II.
Vytvorené: 12.04.2019.